Naistekas: Terapeut annab nõu kuidas lähedasi suhteid parandada: tänases olukorras on nii perekondlikud kui ka partnerlussuhted pandud proovile

Seekord kirjutasin veel põhjalikumalt perekondlikest suhetest ja olukorrast. Küll aga ei mahtunud seekord kõik mõtted artiklisse ja seepärast lisan veel üke osa siia lugemiseks: Ühiskonna hoiakud on muutunud äärmuslikeks ning tasakaalu ja avatud mõtlemist ei suudeta enam ratsionaalselt hoomata. Paraku oleme läbinud ja läbimas väga suuri teadvusele hoomamatuid muutusi ning see, mismoodi see meie alateadvust […]

Seekord kirjutasin veel põhjalikumalt perekondlikest suhetest ja olukorrast.

Küll aga ei mahtunud seekord kõik mõtted artiklisse ja seepärast lisan veel üke osa siia lugemiseks:

Ühiskonna hoiakud on muutunud äärmuslikeks ning tasakaalu ja avatud mõtlemist ei suudeta enam ratsionaalselt hoomata. Paraku oleme läbinud ja läbimas väga suuri teadvusele hoomamatuid muutusi ning see, mismoodi see meie alateadvust mõjutab, oskame hinnata suuremalt ilmselt alles mõne aja pärast. Siiski näitab tendents juba suuri nihkeid terve maailmavaate, väärtushinnangute ja peresüsteemi suhtlustasandite kontekstis. 

Minu kui terapeudi kõige mahukamaks osaks igapäeva töös on anda kliendile peegelpilt ja tõlgendus, mis toimub tema alateadvuses. Teatavasti moodustab meie teadlik osa vaid 5% ja alateadvuses toimuvad protsessid 95% osakaalu. Mistõttu on eluliselt oluline alustada alateadvuses toimuvast ja siis alles liikuda nö meeltele nähtaval olevale tasandile. 

Ajapikku avaldatud paljud erinevad arvamusartiklid ja uurimused teemal, et meie alateadvus juhib ja omab kontrolli kõige üle. Sestap on erinevate väljatöötatud teraapiavormide üheks eesmärgiks panna oma alateadvus enda kasuks tööle. Ka minu klienditöödes kuulen inimesi palju rääkivat sellest, kuidas nad ei luba endale negatiivseid mõtteid ja tundeid, sest need justkui röövivad neilt võimekuse elada. Negatiivsed mõtted muutuvad koguni sundmõteteks. Inimese psüühika reageerib praegusel hapral ajal sellele iseäranis aktiivselt ja jõuliselt. Just seetõttu, et seda on nii laialdaselt, ei suuda teadus veel anda olukorrale ja probleemile piisavalt kiiret ja universaalset lahendust. Küll aga on üks oluline nüanss jäänud meil teinekord teadvustamata, mida siinkohal oleks paslik esile tuua. Nimelt ollakse tihtipeale unustatud, et suuremas pildis oleme elanud inimkonnana nn duaalses maailmas. Vaimsete teemadega kursis olles ja neid uurinud, olen seda vaadelnud ja peegeldanud ka teiste terapeutide ning klientidega. Duaalse maailma teinekord raskesti mõistetavaks iseärasuseks on teadmine, et kõik on alati tasakaalus. Täpselt nii palju, kui meis kõigis on positiivsust, on meis ka negatiivsust. Nii palju, kui meis on ühte poolust, on meis loogiliselt võttes sama palju ka vastandit. Tänane ühiskonna pilt annab sellele teadmisele ka väga selge näite. Ometi on tegemist siinkohal ühe ja sama pendliga, mis lihtsalt oma amplituudi on kasvatanud veel laiemaks, kui kunagi varem. Vaadakem seda siis veidi lähemalt, tulles negatiivsete mõtete juurde, mis inimesi täna kõige rohkem kontrolli all hoiab, mõjutab, hirmutab ja enda tasakaalust välja viib.

Minu praktika näitab, et inimesed, kes oma negatiivseid mõtteid ei talu ja soovivad neist kiiresti iga hinna eest vabaneda ja eemale peletada, õnnestub see kenasti erinevate tehnikatega. Küll aga tulevad need negatiivsed mõtted bumerangina tagasi suure kaarega ja siis juba kordi võimsamalt, kui varem. Miks see on nii ja miks sedasorti vabastamine ei toimi enam? Varem ju toimis hästi! Tundub lihtsalt, et ühiskonna ja inimkonna muutudes, muutuvad ka teatud tehnikad. Kui varasem enam ei toimi, tuleb proovida teistmoodi. Nimelt on asi selles, mis köidab meie tähelepanu kõige rohkem. On teada-tuntud väljend, et see, millele oma tähelepanu või fookuse annad, saab ka sinu energiat. Kui inimeses toimub ebamugav või ebameeldiv reaktsioon millegi suhtes, aktiveeruvad sellega negatiivsed mõtted. Mida rohkem see inimene aga sellele tähelepanu annab, seda suurema energia need negatiivsed mõtted ja tunded, mis sellega kaasnevad, saavad. Lihtsalt niisama neid kujutluses minema saates, antakse aga nüüd tähelepanu negatiivse minemasaatmisele... Olen aga täheldanud, et kui inimene fokusseerib hoopis vastandile, mida ta soovib oma elus rohkem – näiteks positiivseid mõtteid, tundeid ja kogemusi – seda vähem saab tähelepanu negatiivne. Niisiis soovitan leida negatiivsete mõtete, rahulolematuse, pingeallikate ja emotsioonide asemele vastupidine ja hoida esiti oma tähelepanu sellel. Kindlasti on sellega kaasnevad tehnikad igati asjakohased, kuid alustada võib ka oma soovide ja vajaduste kirjapanemisest. Niisiis kokkuvõtvalt – negatiivsed mõtted võtavad inimestes võimust ja kontrolli üle siis, kui nendele anda tähelepanu. Kui aga viia fookus sellele, mis on nende vastand, ei saa negatiivsus enam inimese seisundit kontrolli all hoida, kuna tal ei ole piisavat energiat.

Artiklit saab lugeda vajutades siia lingile

Heade soovidega,
Liis

Veel lugusid

crossmenuarrow-down